• mozaiki szklane

  mozaiki szklane

 • tanie mozaiki

  mozaiki dekoracyjne

 • mozaiki basenowe

  mozaiki basenowe

 • mosavit

  mozaiki mosavit

BANER

 

Co należy wiedzieć przed zakupem mozaiki

Mozaika szklana to drogi materał wykończeniowy. Przed decyzją o jego zakupie najlepiej zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi cech mozaiki, możliwości jego zastosowania, montażu i użytkowania.

Jaka jest odporność mozaiki na wilgoć?

Mozaika szklana jest odporna na wodę i wilgoć. Jest to od stuleci jeden z najlepszych i najtrwalszych materiałów wykończeniowych. Jednakże mozaiki dekoracyjne, a w szczególności mozaiki metalizowane nie powinny być stosowane w miejscach stale narażonych na kontakt z wodą. W trakcie użytkowania, w wyniku błędów w wykonawstwie (nieuszczelnione podłoże, słabej jakości klej lub fuga) może dojść do wypłukania fugi i woda może dostać się do spodniej warstwy mozaiki. Jeśli szukają Państwo mozaiki do miejsc narażonych na wilgoć, stałe działanie pary wodnej to polecamy zakup mozaiki barwionej w masie. Mozaiki te zostały stworzone z myślą o stosowaniu w basenach, fontannach, na mokrych posadzkach, brodzikach, w saunie, SPA, itp. Są mocowane do siatki montażowej w taki sposób aby warstwa kontaktowa szkło - klej była jak największa. 

Czy mogę stosować mozaikę na posadzce?

Można, ale nie każdą. Nie polecamy stosowania mozaiki ściennej dekoracyjnej ze szkla float na posadzce. Ze względów bezpieczeństwa na posadzki polecamy mozaiki matowe lub w miejscach publicznych w zależności od miejsca zastosowania  mozaiki antypoślizgowe lub mozaiki posadzkowe odporne na ścieranie. Więcej na temat możliwości zastosowania mozaiki w miejscach publicznych znajdą Państwo tutaj. Mozaiki dekoracyjne można użyć na posadzce jako niewielki pasek, insert, dekor.

Obecnie jest duży wybór mozaiki, która może być stosowana na posadzkach.

Czy mogę stosować mozaikę w miejscach narażonych na skoki temperatury tj. kominek, ściana nad kuchenką gazową?

Z uwagi na fakt, że mozaika ma postać małych kształtek jest dużo bardziej odporna na naprężenia niż panel szklany. Z naszego doświadczenia wynika, że nie zdarzyło się aby mozaika zastosowana nad kuchenką gazową lub jako okladzina kominka uległa pęknięciu. Mozaika jest produkowana w w temperaturze siegającej 1000-1500 stopni C więc jest odporna na wzrost temperatury.

 Na jakie parametry mozaiki należy zwrócić uwagę wybierając mozaikę?

Jeśli nie chcemy lub nie możemy przycinać mozaiki, należy zwrócić uwagę jaką szerokość ma kostka. W naszej ofercie mamy kostki od 1,5 mm do 48 mm. Z mozaiki o najdrobniejszej kostce mozna również ułożyć wzór lub dekorację ścienną.

Grubość szkła ma również znaczenie. Grubsza mozaika ładnie załamuje światło, jest masywniejsza. Cieńsza mozaika z kolei jest idealna do pomieszczeń gdzie liczy się każdy centymetr. Grubsze mozaiki łatwiej wkomponować między glazurę bez podkładania kleju, ale stosując cieńsze zużyjemy mniej fugi. Cieńszą mozaikę łatwiej pociąć, grubsza jest odporniejsza i mniej łamliwa.

Sposób montażu kostek: Mozaika montowana na siatce lub w systemie joint point jest łatwiejsza i szybsza w montażu niż montowana na papierze lub folii. Wybierając mozaiki na basen i do stałego kontaktu z wodą zalecane są mozaiki bezsiatkowe.

Jaką ilość zakupić? Czy potrzebny jest zapas tak jak przy zakupie płytek?

Przy zakupie mozaiki produkowanej na zamówienie: zawsze kupujmy mozaiki z lekkim zapasem, gdyż mozaiki wytwarzane w róźnych cyklach produkcyjnych mogą różnić się odcieniem. Zapas przy mozaice dekoracyjnej przeliczamy na kostki nie na m2. Jeden plaster to 121 lub 141 kostek. Wystarczy jeden dodatkowy plaster aby mieć sporo kostek na wymianę w przypadku jakiegoś uszkodzenia. Przy zakupie większej ilości mozaiki basenowej wystarczający zapas to jedno pudełko (1 lub 2m2). Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule "Kupowanie mozaiki szklanej".

Jak montować mozaikę?

Wszystkie nasze mozaiki są przyklejone na siatce, którą można przycinać nożem/nożyczkami według potrzeb. Mozaiki należy kleić na białym elastycznym kleju. Szczególnie jest to wymagane przy montazu mozaiki złotej metalizowanej. Jedynie ciemne mozaiki przy zastosowaniu ciemnych fug można kleić na szarym kleju. Ze względu na ciągłe zmiany w recepturach fug - rekomendujemy zrobienie testu fugi na małym kawałku mozaiki przed rozpoczęciem prac. Test jest ważnym elementem, gdyż niektóre fugi mogą porysować lub odbarwić delikatną powierzchnię metalizowanej mozaiki. Używamy fug drobnoziarnistych, przeznaczonych do mozaiki szklanej. Czyścimy środkami nie zawierającymi materiałów ściernych. Jeśli kleimy mozaiki na płycie gipsowo-kartonowej wcześniej musimy ją zagruntować.


Szczegółowe instrukcje montażu mozaiki - sposób montażu, rekomendowane kleje i fugi.

Ciekawy poradnik dotyczący montażu, cięcia spinowania mozaiki napisany przez glazurnika można znaleźć tutaj

Ile kosztuje montaż mozaiki?

Pamiętajmy, że przy układaniu mozaik liczy się staranność i dbałość o detale. Mozaika szklana to zbyt drogi materiał, żeby pozwolić sobie na wzięcie pseudofachowca, którego jedyną zaletą może być tylko niska cena. Dobry glazurnik ma czyste, wolne od brudu i piasku narzędzia i gąbki do wymywania fugi. Takie niedomyte gąbko potrafią zniszczyć materiał. Szukając fachowca zawsze pytajmy czy miał do czynienia z układaniem mozaiki, czy może pokazać nam zdjęcia swoich realizacji lub referencje. Nawet najdroższy i najlepszy materiał położony niestarannie traci swój urok. Może się nawet okazać, że dojdzie do zniszczenia materiału. Bazowa cena montażu 1m2 mozaiki zaczyna się od ok 80 -100zł, jednak w przypadku montażu bardziej bierze się pod uwagę "czasochłonność" projektu niż jego metraż. Na pocieszenie można dodać, że stłuczone i uszkodzone kostki można łatwo wymieniać przed montażem - wystarczy wyłuskać zniszczoną kostkę i w jej miejsce wkleić dobrą.

Dlaczego mozaika szklana jest taka droga i czym się różni mozaika cięta od prasowanej?  

Wytwarzanie mozaik to proces długotrwały, a wiele etapów jest wykonywane ręcznie. Mozaiki są wykonywane ze specjalnych mieszanek barwionych w masie lub ze szkła typu float. Szkło float jest cięte na kostki o żądanych rozmiarach. Następnie kostki są selekcjonowane, poddawane ostatecznej obróbce termicznej krawędzi, barwione w odpowiedni kolor, układane w arkuszach wg wzoru i przyklejane na elastycznej siatce lub sklejane inną metodą np. joint-point. Dzięki takiemu przygotowaniu finalny montaż mozaiki jest bardzo łatwy, szczeliny między płytkami są równomierne i przygotowane do fugowania. Siatkę można przycinać i dzięki niej mozaika łatwo dopasowuje się do kształtu ściany. Mozaiki prasowane są wykonywane ze masy szklanej pochodzącej ze stłuczki szklanej. Są one topione a następnie barwione w masie i rozlewane do specjalnych formatek, gdzie są prasowane i następuje proces stygnięcia przed rozcięciem na pojedyńcze elementy.

Przykładowe filmy z produkcji mozaiki szklanej:

Produkcja mozaiki float

Produkcja mozaiki szklanej ciętej tradycyjną metodą

Produkcja mozaiki w procesie zautomatyzowanym

Czy kraj pochodzenia mozaiki ma znaczenie?

Przy zakupie drogiej mozaiki dekoracyjnej nie sugerujmy się określeniem kraju pochodzenia, gdyż wielu producentów zleca produkcję mozaiki w Chinach oznaczając je polskim, niemieckim czy włoskim logo. Jak pamiętamy z punktu powyżej produkcja mozaiki ciętej jest bardzo czasochłonna i wieloetapowa. Wystarczy ostatni etap tj. lakierowanie szkła lub konfekcjonowanie wykonać w Polsce aby twierdzić, że jest to polski produkt. W Polsce istnieją może 4 większe fabryki, które produkują mozaikę szklaną od podstaw, ale mianem producentów określa się w Polsce  conajmniej kilkadziesiąt podmiotów.

Na kraj pochodzenia zwracajmy uwagę w przypadku zakupu mozaiki basenowej czyli mozaiki prasowanej. Mozaika produkowana w Hiszpanii, Włoszech czy Francji jest certyfikowana, proces produkcji jest monitorowany, powtarzalny, opiera się na stosowaniu zakładowych procedur i norm europejskich.

Chińskie mozaiki basenowej najczęściej mają tylko atest PIH wykonany w Polsce podstawie kilku próbek. Rzadko kiedy tanie mozaiki basenowe są certyfikowane, gdyż koszt badań w Chinach jest stosunkowo wysoki, poza tym brak jest laboratoriów które są na bieżąco z normami europejskimi. Należy pamiętać, że Chiny produkują nie tylko na rynek europejski lecz również na rynek amerykański i do krajów arabskich, gdzie inne są wymagania jakościowe i  standardy niż na zmiennym i  normatywnym rynku europejskim.

Czy zakup mozaiki na odległość to dobry pomysł? Czy mozaika może się zniszczyć w transporcie?

Mimo, że mozaika jest ze szkła, jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza w transporcie niż inne materiały szklane. Wynika to z faktu, że ma postać małych kostek podklejonych na siatce a kostki są oddalone od siebie o około 2mm tzn. o fugę. Dzięki temu nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Aby mozaika dotarła bezpiecznie do klienta musi jednak być należycie zabezpieczona, dlatego opakowujemy swoje kartony w folię bąbelkową i strecz. Każdy plaster jest sprawdzany przed wysyłką pod kątem ewentualnych wad - wszystkie uszkodzone kostki są usuwane. Nasi klienci dostają towar wolny od wad, mimo, że normy dopuszczają, aby 5% kostek miało drobne wady. Przesyłki są ubezpieczone, więc jeśli dojdzie do uszkodzenia opakowania należy sprawdzić zawartość przesyłki w obecności kuriera. Niezależnie od tego mozaikę należy przejrzeć tuż po dostawie. Również kupując w sklepie stacjonarnym radzimy przejrzeć wszystkie plastry w momencie zakupu.

  Podsumowane: ogólne cechy mozaiki szklanej 

 • minimalna nasiąkliwość czyli absorpcja wody powoduje, że mozaika szklana jest niezastąpionym materiałem w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą i parą wodną (basen, jacuzzi, sauna). Do tego celu najlepiej nadają się mozaiki prasowane, basenowe
 • każdy asortyment o nasiąkliwości wodnej E≤3% uważa się za mrozoodporny. Mozaiki szklane mają nasiąkliwość bliską 0%.
 • wytrzymałość na wysokie temperatury i jej nagłe zmiany. Dzięki temu mozaika ma szerokie zastosowanie jako okładzina ścian w kuchniach i łazienkach, w tym pod prysznicem i nad płytą grzewczą.
 • odporna na plamienie i substancje chemiczne tj. środki czyszczące, sole do basenów kąpielowych, wino, oliwę, sól.
 • elastyczność, możliwość używania do obkładania zaobleń, łuków, filarów.
 • trwałość kolorów, które nie blakną z czasem pod wpływem pary wodnej lub mechanicznego ściarania.
 • łatwość w bieżącym utrzymaniu i konserwacji. Mozaika nie wymaga impregnacji, czyścimy ją łągodnymi środkami czyszczącymi (płyn do naczyń, płyn do szyb), powierzchnię możemy polerować.

 

Więcej artykułów na temat mozaiki znajdą Państwo na naszym blogu.