• mozaiki szklane

  mozaiki szklane

 • tanie mozaiki

  mozaiki dekoracyjne

 • mozaiki basenowe

  mozaiki basenowe

 • mosavit

  mozaiki mosavit

 Porównanie mozaiki ciętej i mozaiki prasowanej

 charakterystyka zastosowanie mozaika

Instrukcja montażu - zasady ogólne

1. DOBÓR ODPOWIEDNIEGO KLEJU I FUGI

Mozaiki należy kleić na białym elastycznym kleju - minimum klasa C2TE. Fuga ma być elastyczna, drobnoziarnista, przeznaczona do mozaik szklanych, najlepiej od 0 mm. Najbardziej delikatne są mozaiki z metalizowaną powierzchnią. Przetestowane przez nas fugi, które nie powodują odbarwień i zarysowań: fuga
- Kerakoll Fugabella Porcelana 0-8,
- Murexin FM 60 Premium 0,5-7mm,
- Atlas fuga epoksydowa z 2017 1-10 mm.

W przypadku pozostałych fug należy wykonać próbę fugowania na małym kawałku jeszcze przed montażem mozaiki. Wykonanie próby jest niezbędne, gdyż niektóre dodatki do fug np. brokat, piasek czasem mogą zarysować powierzchnię mozaik o delikatnym wykończeniu.

2. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Powierzchnia pod mozaikę musi być równa, czysta, stabilna i zagruntowana. Mozaiki szklane ze szkła krystalicznego należy stosować głównie jako okładzinę ścienną.

3. TECHNIKA MONTAŻU

Instrukcje szczegółowe dotyczące techniki montażu

4. PRZYCINANIE SZKŁA

Kostki mozaiki są podklejone na siatce lub sklejone na powierzchni folią transportową, którą można łatwo przycinać. Najlepiej tak dobrać rozmiar mozaiki (lub rozsunąć/ścieśnić rzędy kostek) aby uniknąć cięcia szkła. Jednakże w razie potrzeby do cięcia kostek mozaik można użyć:

 • przecinarki do płytek ceramicznych (zarysować diamentowym nożem powierzchnię szkła i następnie stopką odłamać równo nadmiar materiału)
 • szlifierki z tarczą diamentową (powoduje to jednak groźbę poszczerbienia krawędzi).
 • noża szklarskiego ( i następnie obcęgów/szczypiec do odłamania nadmiaru szkła)
 • zanieść mozaiki do szklarza w celu równego przycięcia.

5. FUGOWANIE

Do nakładania używa się pacy gumowej, do zmywania zaleca się stosowanie pacy z gąbką i wiadra z rolkami. Narzędzia używane do fugowania mozaik powinny być czyste (wolne od zapiaszczeń czy stwardniałych kawałków fug).

Po fugowaniu należy dokładnie zatrzeć i zmyć fugę z powierzchni i nie użytkować przez co najmniej 24 godziny. Po tym czasie należy jeszcze raz przemyć powierzchnię oraz wypolerować suchą ściereczką bawełnianą.

6. PIELĘGNACJA

Ze względu na bliską zeru nasiąkliwość mozaiki szklanej, brud zbiera się tylko na jej powierzchni, a nie wnika w głąb struktury. Bardziej od mozaiki brudzi się fuga i dlatego musimy odpowiednio dobrać jej kolor w zależności od położenia mozaiki. Na posadzki wybierajmy fugi ciemniejsze. Nie musimy stosować silnych detergentów. Wszystkie zabrudzenia i plamy powinny zejść przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem łagodnego płynu myjącego lub przy pomocy środków dopuszczonych do pielęgnacji szkła. Nie stosujemy środków z elementami ściernymi (np. CIF), olejami i kwasami. Nie polecamy środków z octem. Bardzo dobrze i szybko bez użycia chemii można wyczyścić mozaikę i fugę przy pomocy myjki parowej, ręcznego czyścika parowego.

UWAGI KOŃCOWE

Mozaiki ze szkła krystalicznego z wzorem/kolorem umieszczonym na dnie kostki nie nadają się do miejsc narażonych na ciągły kontakt z wodą tj. baseny, sauny, jacuzzi.

Z uwagi na skomplikowany i ręczny sposób wytwarzania mozaiki:

 • kolejne partie produkcyjne (w razie domawiania towaru) mogą się różnić odcieniem,
 • ze względu na transparentność farby może zaistnieć wrażenie różnicy w odcieniach mozaiki szklanej zarówno pomiędzy plastrami jak i kostkami. W zależności od kąta padania światła i kąta patrzenia na mozaikę można odnieść wrażenie różnych odcieni. Po otrzymaniu produktu, przed przyklejeniem go, prosimy o rozłożenie mozaik w celu sprawdzenia jednorodności koloru oraz jakości produktu. Jeżeli produkt będzie, Państwa zdaniem, niewłaściwy, prosimy o informację i zwrot.

Wady jawne należy reklamować przed montażem mozaiki. Produkt nie jest zabawką. Ze względu na możliwość oderwania małych elementów należy go zabezpieczyć przed dziećmi.

Dodatkowe informacje na temat mozaiki można przeczytać w fachowym piśmie Świat szkła

Wymiary mozaiki

 Mozaika cięta: wymiary kostek, rozkład fug.

Mozaika prasowana: pakowanie, wymiary

 

Instrukcje zostały przetłumaczone i opracowane przez firmę MMW Craft w oparciu o dokumentację techniczną producenta. Wszelkie komercyjne kopiowanie i powielanie wymaga naszej zgody